Acasa Ştiri Sport Franța s-a calificat în finala EURO 2016 după ce a învins, cu 2-0, selecționata Germaniei: Ambele goluri au fost marcate de Griezmann

Un articol de: - 07 Iul 2016, 23:56

Naționala Franței s-a calificat joi în finala EURO 2016, după ce a învins cu 2-0 selecționata Germaniei, în cea de-a doua semifinală a Campionatului European, disputată de Stade Velodrome, din Marsilia, informează Digi Sport.

Primul gol a fost marcat din penalty după un henț comis de Schweinsteiger, la un duel cu Evra. Griezmann a fost cel care a marcat pentru 1-0, în prelungirile primei reprize (45+2).

Francezii și-au mărit avantajul în minutul 72, când Pogba a profitat de eroarea lui Kimmich, a trimis în careu, Neuer a respins în față, iar Griezmann a înscris pentru 2-0.

În finala EURO 2016, care va avea loc duminică, selecționata Franței va întâlni reprezentativa Portugaliei care a învins în semifinala de miercuri, cu 2-0, echipa Țării Galilor.

Citeşte mai multe despre:   Franta,   euro 2016,   Germania