Acasa Ştiri Sport Simona Halep, învinsă drastic în semifinalele turneului de la Indian Wells: "E o înfrângere greu de digerat"

Un articol de: - 17 Mar 2018, 10:32
Sport

Simona Halep pierde o nouă şansă de a îşi trece un important turneu în palmares. Românca a fost eliminată în faza semifinalelor de către japoneza Naomi Osaka cu 6-3 6-0 în puţin peste o oră.

”Nu am fost pregătită să joc acest meci și am evoluat prost. Partea bună este că am jucat semifinale, după multe săptămâni de pauză. E o înfrângere greu de digerat, însă îmi voi reveni, mâine e o nouă zi. Nu sunt surprinsă să văd două jucătoare de 20 de ani în finala de la Indian Wells. Ambele joacă foarte bine și merită să joace finala”, a spus Simona, la conferința de presă de la finalul meciului.

Meciul a fost marcat de un nou moment tensionat între sportivă şi antrenorul său. După un prim set pierdut și condusă cu 3-0 în al doilea, Darren Cahill a coborât din lojă să o încurajeze pe eleva lui. Australianul nu s-a putut înțelege cu jucătoarea de pe primul loc mondial de la care nu a primit niciun răspuns.

”Ce s-a întâmplat? Haide, spune-mi ce s-a întâmplat? Comiți greșeli după greșeli. Nu ești tu, ăsta nu este jocul tău! Dăm restart aici. Ești capabilă să faci asta. O împingi spre spate cât poți de mult. De aici întoarcem totul. Câte un punct pe rând. Ataci la a doua minge. Dacă nu poți nici așa faci ceva diferit”, i-a spus Darren Cahill.

Halep a ascultat tot discursul lui Cahill dar nu i-a dat niciun răspuns. Mai mult, revenită pe teren această a cedat şi următoarele trei gameuri şi a pierdut setul doi la 0.

În finala de la Indian Wells se vor duela două tinere de 20 de ani, Naomi Osaka şi Daria Kasatkina. Rusoaica a învins-o în cealaltă semifinală pe Venus Williams, 4-6 6-4 7-5.

Citeşte mai multe despre:   Simona Halep