Acasa Ştiri Sport HCM Baia Mare a învins dramatic pe Fleury Loiret în Liga Campionilor. Allison Pineau, handbalista huiduită la Zalău a marcat golul victoriei în ultima secundă (VIDEO)

Un articol de: - 15 Feb 2016, 09:50
HCM Baia Mare a învins dramatic pe Fleury Loiret în Liga Campionilor. Allison Pineau, handbalista huiduită la Zalău a marcat golul victoriei în ultima secundă (VIDEO) Foto: onlinesport.ro Sport

Baia Mare a învins dramatic la diferență de un gol echipa Fleury, în deplasarea din Franța.

HCM Baia Mare a ajuns la a patra victorie la rând în Grupa 1 a Ligii Campionilor după ce s-a impus cu 18-17 contra celor de la Fleury Loiret, potrivit Prosport.

Golul care a adus victoria româncelor a fost marcat chiar de Allison Pineau, în ultima secundă.

Echipa antrenată de Aurelian Roșca nu a jucat într-un mod extraordinar, dar a reușit să obțină una dintre cele mai speculoase victorii.

La pauză s-a intrat cu scorul egal, 8-8, asta după ce oaspeții au condus și cu 5-1.

În repriza secundă, franțuzoaicele au condus mereu la diferență de un gol sau două, asta până în minutul 52 când Baia Mare a trecut în avantaj.

În ultimele două minute tot Fleury a condus, asta până când Allison Pineau și-a revenit, aducând victoria echipei noastre chiar în final cu două execuții de mare clasă.

HCM Baia Mare-Fleury s-a încheiat 18-17 pentru românce care s-au calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

HCM Baia Mare a învins dramatic pe Fleury Loiret și s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor

Allison Pineau, jucătoarea care a adus practic calificarea, a fost supusă unui tratament îngrozitor săptămâna trecută în meciul pe care echipa sa l-a disputat în compania echipei HCM Zalău.

Allison Pineau a fost la un pas să iasă de pe teren după ce, în timpul partidei HCM Zalău și HCM Baia Mare, suporterii au huiduit-o pe jucătoare și s-au comportat precum în evul mediu.

După meci, jucătoarea a scris un mesaj pe pagina sa de Facebook în care a acuzat practicile rasiste a suporterilor și în care s-a declarat dezgustată de jignirile aduse originilor sale.

"Niciun comentariu pentru această mizerie. Așa își arată o parte din România lipsa de respect. Sunt neagră și sunt mândră de culoarea mea. Poate ați uitat că reprezint o echipă românească care joacă în țara voastră și nu știți să apreciați, și ar trebui să amintim că atunci când se termină meciurile, sunt politicoasă cu voi toți, mă opresc și fac poze și altele... Dacă nu mă respectați, eu nu mai am ce să caut aici... Nu voi lăsa pe nimeni să-mi jignească originile.

Felul în care îți arăți respectul este felul în care te respecți pe tine însuți.

Putem vedea idioți peste tot, lumea asta se duce în jos din ce în ce mai mult... Am educație, dar de acum înainte, atitudinea mea va fi diferită cu voi...", a scris jucătoarea pe facebook.

Citeşte mai multe despre:   sferturi de finala,   Liga Campionilor