Acasa Ştiri Sport Horia Tecău și Victor Hănescu au câștigat turneul de tenis de la Acapulco

Horia Tecău și Victor Hănescu au câștigat turneul de tenis de la Acapulco

Un articol de: - 27 Feb 2011, 16:41

Cu doar o săptămână înainte de meciul cu Argentina din Cupa Davis, tenismenii români Horia Tecău și Victor Hănescu au reuşit să câştige turneul de dublu de la Acapulco, învingându-i în finală pe brazilienii Marcelo Melo și Bruno Soares, în două seturi, încheiate cu 6-1, respectiv 6-3.

Primul set al finalei a fost câştigat de tenismenii români în doar 23 de minute, iar break-ul reuşit în cel de-al şaselea joc a fost decisiv pentru soarta partidei.

Hănescu şi Tecău, devin, astfel, prima pereche de tenismeni din România care se impune într-un turneu ATP în ultimii 13 ani, după victoria lui Andrei Pavel şi a lui Gabriel Trifu din 1998 de la Bucureşti.

Acesta este cel de-al doilea titlu la dublu câştigat de Hănescu,după cel de obținut la Kitzbuhel , în Austria, în urmă cu trei ani.

După accidentarea tenismanului suedez Robert Lindstedt şi după ce a făcut echipă cu belgianul Dick Norman, alături de care s-a impus în turneul de la Zagreb, Horia Tecău s-a reorientat către Victor Hănescu.

În urma victoriei din Mexic, Hănescu şi Tecău vor primi 500 de puncte în clasamentul ATP şi 78.000 de dolari.

Citeşte mai multe despre:   tenis,   horia tecau,   victor hanescu,   atp,   cupa davis