Acasa Ştiri Sport ”Îmi pare rău pentru fantasticii suporteri”. Ce spune selecționerul Christoph Daum după remiza României, 1-1, cu Muntenegru

Un articol de: - 05 Sep 2016, 07:09

România a încheiat la egalitate, scor 1-1, primul meci din campania de calificare pentru Campionatul Mondial din Rusia.

La primul meci pe banca Naționalei, Christoph Daum nu a reușit să obțină victoria, fiind la limită în urma penalty-ului ratat de Nicușor Stanciu.

Adrian Popa a deschis scorul în minutul 85, însă bucuria românilor nu a durat prea mult, Muntenegru egalând două minute mai târziu prin Jovetic.

Tricolorii puteau lua toate cele trei puncte în minutele de prelungire ale meciului, însă fostul stelist Nicușor Stanciu a trimis mingea mult peste poartă din lovitură de pedeapsă.

Selecționerul României a declarat la finalul jocului că scopul meciului a fost să pună presiune pe adversar. Acesta recunoaște meritul suporterilor și regretă că nu i-a putut face fericiți.

”Îmi pare rău pentru fantasticii suporteri, îmi pare rău şi pentru jucători, pentru prestaţia lor din partea a doua, meritau cele trei puncte. În prima repriză am avut emoţii pentru că eram într-o formulă nou, cu un antrenor nou, nu e aşa uşor. Scopul nostru a fost să punem presiune, ne-am făcut mai multe ocazii de gol, dar după gol nu ne-am putut apăra bine şi am primit gol”, a spus Daum la TVR, potrivit Mediafax.

Următorul meci pentru România va avea loc pe 8 octombrie de la ora 19.00 în deplasare cu Armenia.

Citeşte mai multe despre:   Romania,   muntenegru,   remiza,   suporteri,   selectioner