Acasa Ştiri Sport Irina Begu s-a calificat la dublu, în sferturile de finală de la Roland Garros. Sorana Cîrstea a fost învinsă la simplu

Un articol de: Beatris Ionita - 06 Iun 2021, 15:45
Irina Begu s-a calificat la dublu, în sferturile de finală de la Roland Garros. Sorana Cîrstea a fost învinsă la simplu Sursa foto: AFP7 / Rob Prange Sport

Irina Begu s-a calificat la dublu, duminică, în sferturile de finală la Roland Garros 2021. Jucătoarea română și Nadia Podoroska au obținut o victorie lejeră, scor 6-3, 6-1 cu franțuzoaicele Clara Burel și Chloe Paquet.

Begu și Podoroska au avut nevoie de o oră și 15 minute pentru a se impune.

Pentru un loc în semifinalele Grand Slam-ului parizian, echipa româno-argentiniană se va lupta cu perechea care va câștiga meciul Sharon Fichman/Giuliana Olmos (Canada/Mexic) – Petra Martic/Shelby Rogers (Croația/SUA). Fichman și Olmos sunt favorite în această partidă, prin prisma statutului de capi de serie numărul 9.

Pentru calificarea în sferturi la Roland Garros, Irina și Nadia și-a asigurat un cec de 49.853 de euro şi 430 de puncte WTA la dublu.

Sorana Cîrstea, învinsă în optimile de la Roland Garros 2021

Soranei Cîrstea a fost învinsă duminică, în optimile de la Roland Garros de Tamara Zidansek. Slovena a salvat o minge de set a româncei în primul set, s-a impus tiebreak și a defilat în setul secund: 7-6(4), 6-1, după o oră și 26 de minute de joc. Cîrstea era ultima reprezentantă de simplu a României, după ce Ana Bogdan a fost învinsă.