Acasa Ştiri Sport “La manita” pentru Porto și Villareal în sferturile Europa League

“La manita” pentru Porto și Villareal în sferturile Europa League

Un articol de: - 08 Apr 2011, 00:12

Prima manșă a sferturilor Europa League, disputată joi, a consemnat două scoruri identice de 5-1 pentru meciurile Porto – Spartak Moscova și Villareal – Twente Eschede. Porto și Villareal au înscris câte 5 goluri, “la manita” (o mână de goluri) fiind termenul folosit de presa spaniolă ce caracterizează cele două partide.

Benfica a fost și ea aproape de acest rezultat învingând pe PSV cu 4-1. În cel de-al patrulea meci al serii Dinamo Kiev a reușit doar un 1-1 cu Braga.

Portughezii de la FC Porto i-au "distrus" pe rușii de la Spartak Moscova cu scorul de 5-1 prin golurile marcate de Falcao de trei ori, Varela și Maicon respectiv Kombarov pentru moscoviți.

Villareal a reușit un scor identic în partida cu olandezii de la Twente, golurile fiind marcate de Marchena, Valero, Nilmar de două ori și Rossi respectiv Janko pentru Twente.

Benfica a fost aproape de a se alătura celor două învingând cu scorul de 4-1 pe olandezii de la PSV, golurile fiind marcate de Aimar, Salvio de două ori și Saviola respectiv Labyad pentru gruparea de pe Phillips Arena.

Cea de-a patra confruntare a serii a consemnat un rezultat de egalitate, scor 1-1, între ucrainienii de la Dinamo Kiev și portughezii de la Sporting Braga. Ambele goluri au fost înscrise de ucrainieni prin Yarmolenko în minutul 6 și Gusev (autogol) în minutul 13.

Manșa retur a sferturilor de finală se va juca pe 14 aprilie.