Acasa Ştiri Sport Cine este Magdalena Frech, adversara Simonei Halep din sferturile Praga Open 2020

Un articol de: Roxana Mirea - 14 Aug 2020, 13:18
Cine este Magdalena Frech, adversara Simonei Halep din sferturile Praga Open 2020 sursa Foto: tennisworldlive.com Sport

Simona Halep va juca la Praga în sferturi împotriva Magdalenei Frech. Sportiva româncă a trecut cu emoții de cehoaica Barbora Krejcikova (24 de ani, 118 WTA), cu un scor de 3-6, 7-5, 6-2 în decisiv, după un duel crâncen, de peste două ore. Acum, Simona Halep se va duela cu Magdalena Fręch, o jucătoare de tenis din Polonia, care a câștigat patru titluri de simplu și două titluri de dublu pe circuitul ITF pentru femei.

Cine este Magdalena Frech

Magdalena Frech este o jucătoare de tenis din Polonia. Aceasta a câștigat patru titluri de simplu și două titluri de dublu pe circuitul ITF pentru femei. La 2 iulie 2018, ea a ajuns în topul celor mai bune clasamente. La 19 iunie 2017, a ajuns pe locul 209 în clasamentul WTA pentru dublu.

În 2016, Magdalena Frech și-a făcut debutul la Fed Cup, când a jucat pentru Polonia. Primul ei meci a fost în play-off-ul din World Group II în care Polonia a jucat împotriva Taipei. Jucătoarea de tenis a fost selectată să joace primul ei meci împotriva lui Lee Ya-hsuan, în urma căruia a câștigat primul ei Fed Cup (ste cea mai importantă competiție sportivă din tenisul de câmp feminin, considerată omoloagă a Cupei Davis din tenisul de câmp masculin). În următoarea etapă, Magdalena Frech a pierdut meciul împotriva lui Hsu Ching-wen.

În 2018, din 7 până pe 10 februarie, Magdalena Frech a jucat la Fed Cuo în Tallin unde a pierdut în fața jucătoarei Melanie Klaffner din Austria și a jucătoarei Anastasija Sevastova din Letonia. În altă ordine de idei, Magdalena Frech le-a învins pe jucătoarele Ayla Aksu, din Turcia și Isabella Shinikova, din Bulgaria.

Magdalena Frech a început sezonul din 2018 în Auckland, unde a pierdut în fața jucătoarei de tenis Sachia Vickery. După care, aceasta a reușit să se califice pentru prima dată la Australian Open. Magdalena Frech le-a înfrânt pe Miyu Kato, Sofya Zhuk și Kayla Day, astfel devenind una dintre cele 12 jucătoare care s-au calificat. Astefl, și-a făcut debutul în competițiile de Grand Slam.

Simona s-a calificat în sferturi Praga Open 2020

Dana Budeanu A IZBUCNIT ÎN LACRIMI în direct la TV. ULUITOR, ce s-a întâmplat

Simona Halep, principala favorită, s-a calificat cu dificultate în sferturile de finală ale turneului WTA de la Praga, dotat cu premii totale de 202.250 dolari, joi, după ce a învins-o pe cehoaica Barbora Krejcikova, cu 3-6, 7-5, 6-2, potrivit Agerpres.

Halep (28 ani), numărul doi mondial, a obţinut victoria după două ore şi 5 minute în faţa unei adversare modeste, Krejcikova (24 ani) fiind pe locul 118 în ierarhia WTA.

Halep a început cu break şi a condus cu 2-1, dar şi-a făcut o singură dată serviciul în primul set, în care a fost departe de valoare, cedând cu 3-6.

Cele două jucătoare s-au mai înfruntat în 2016, la Bucureşti, în primul tur, când Halep s-a impus tot în trei seturi, cu 3-6, 6-1, 6-1.

Halep şi-a asigurat un cec de 5.000 de dolari şi 60 de puncte WTA, iar în sferturi o va înfrunta în premieră pe poloneza Magdalena Frech (22 ani, 174 WTA).

Citeşte mai multe despre:   Simona Halep,   Praga Open 2020