Acasa Ştiri Sport Manchester City s-a impus la Paris, în turul semifinalei de Champions League. PSG, misiune complicată în returul de pe 4 mai

Un articol de: Vladimir Ionescu - 28 Apr 2021, 23:52
Manchester City s-a impus la Paris, în turul semifinalei de Champions League. PSG, misiune complicată în returul de pe 4 mai foto: Hepta.ro / Zuma Press / Rafael Henrique Sport

Paris Saint-Germain a pierdut pe teren propriu cu Manchester City, scor 1-2, în turul semifinalelor UEFA Champions League ediția 2020/21. La adăpostul victoriei de miercuri seară, „cetățenii” vor începe returul de pe 4 mai, din Anglia, ca mari favoriți la calificarea în finală, având în vedere că PSG va trebui să înscrie măcar două goluri în poarta celei mai puternice defensive din Premier League pentru a spera la accederea în ultimul act al competiției.

Manchester City a învins-o pe PSG, la Paris, în turul semifinalei de UEFA Champions League

Turul de pe Parc des Princes din Paris a pus față în față două dintre cele mai în formă echipe de pe continent. PSG a făcut o victimă răsunătoare în această ediție de Liga Campionilor, Bayern Munchen, chiar echipa care o învingea în finala ediției trecute. De partea cealaltă, Manchester City avea de partea ei argumentul conferit de un sezon excelent de Premier League, unde doar o formalitate o mai desparte de titlul de campioană.

PSG a început mai bine și a reușit să înscrie prima, în minutul 15, prin Marquinhos, iar scorul a rămas neschimbat până la pauză. Pentru City, egalarea a venit abia în repriza a doua, în minutul 64, prin golul lui De Bruyne. Golul care a făcut diferența a fost cel marcat de Mahrez, care a transformat impecabil o lovitură liberă în minutul 71.

În cealaltă semifinală evoluează Real Madrid, cea mai galonată echipă din competiție, și Chelsea, surpriza plăcută a sezonului. În turul de marți seară din capitala Spaniei, cele două formații au terminat la egalitate, scor 1-1. Londonezii au avantajul golului marcat în deplasare, dar cel puțin la prima vedere pare unul prea fragil pentru a putea spune că s-au desprins în favoriți la calificare.

Citeşte mai multe despre:   Manchester City,   PSG