Acasa Ştiri Sport Marius Copil a reuşit VICTORIA CARIEREI! L-a învins pe croatul Marin Cilic, fost număr 3 mondial, după ce a servit nu mai puţin de 21 de aşi! (VIDEO)

Un articol de: B1.ro - 25 Oct 2018, 14:54

Jucătorul romând Marius Copil, 28 de ani, locul 93 ATP, a reușit miercuri seară o performanţă extraordinară.
El s-a calificat în sferturi la turneul ATP 500 de la Basel, reuşin să îl învingă în două seturi pe croatul Marin Cilic, locul 6 ATP (fost număr 3 mondial), cu scorul de 7-5, 7-6 (2), la capătul unui meci care a durat o oră și 51 de minute.

Potrivit gsp.ro, Marius Copil a făcut unul dintre cele mai bune meciuri din ultimii ani. A servit excelent pe toată durata primului set și nu i-a permis lui Cilic să-și creeze nici măcar o oportunitate de break. Românul a făcut break-ul decisiv la 5-5, iar apoi și-a făcut serviciul fără emoții.

În setul secund, Copil a continuat să joace la fel de bine. El a manageriat excelent momentul psihologic al meciului, când, la 5-6, a salvat două mingi de set ale lui Cilic. jucătorul nostru a împins setul în tie-break, pe care l-a câștigat cu multă autoritate, la 2.

Marius Copil a servit, în totalitate, nu mai puţin de 21 de aşi.

În sferturile turneului de la Basel, românul îl va întâlni pe americanul Taylor Fritz (57 ATP).
Pentru calificarea în sferturi, Copil și-a asigurat 90 de puncte ATP și un cec în valoare de 49.665 de euro.

Video will appear shortly. Please disable your ad blocker if you have one.

(Sursa video: ATPWorldTour / Youtube)

Citeşte mai multe despre:   Marius Copil,   Marin Cilic,   Basel