Știm că timpul tău e prețios, așa că nu te vom deranja cu știri care nu sunt știri.
Abonează-te la notificările B1.ro și vei primi o selecție riguroasă a celor mai importante știri ale zilei.
Nu, multumesc Accept
Acasa Ştiri Sport Naţionala feminină de HANDBAL şi-a spulberat adversarele la EURO 2018! România-Cehia 31:28

Naţionala feminină de HANDBAL şi-a spulberat adversarele la EURO 2018! România-Cehia 31:28

Un articol de: B1.ro - 01 Dec 2018, 23:02
Naţionala feminină de HANDBAL şi-a spulberat adversarele la EURO 2018! România-Cehia 31:28 Sport

Naţionala feminină de handbal a României a debutat cu dreptul la Campionatul European de handbal feminin - EHF EURO 2018 din Franţa, 31-28 (17-11) cu Cehia, sâmbătă seara, la Brest, în Grupa D a competiţiei.

Naționala feminină a României și-a luat revanșa în fața echipei care a eliminat-o anul trecut în optimile campionatului mondial, după un meci în care a condus mereu, dar a trăit periculos pe final.

România a avut un început furibund pe faza de atac, cu 4 goluri din tot atâtea aruncări în primele 5 minute, în timp ce cehoaicele s-au descurcat greu în fața apărării noastre, înscriind o singură dată. O ”torpilă” a Cristinei Neagu a dus scorul la 8-3 în minutul 12, iar antrenorul ceh a cerut time-out, un time-out la care Ambros Martin le-a cerut handbalistelor românce să uite cât e scorul, scrie handbalmania.ro.

În minutul 21, România a avut dublă superioritate, dar a primit gol destul de ușor de la Jerabkova. Apoi, banca tehnică a Cehiei ne-a dat o mână de ajutor, trimițând în teren o jucătoare ce era eliminată 2 minute, iar Kordovska a fost descalificată pentru 3 eliminări după numai 21 de minute. Cu toate acestea, echipa noastră n-a reușit să se desprindă la capătul unei perioade de 4 minute de superioritate numerică, dar a făcut-o la următoarea situație de om în plus, când Cristina Neagu a înscris al cincilea gol al său și a făcut 16-9 în minutul 27. Selecționata României a încheiat prima repriză cu un avantaj de 6 goluri, după ce Dumanska a avut un procentaj de 55%, iar procentajul aruncărilor româncelor a fost de 77%.

După numai 5 minute din repriza secundă, diferența a crescut la 8 goluri, 21-13, grație golului Elizei Buceschi, iar Dragut a făcut 22-13 în minutul 37, cu o aruncare de la distanță, după o minge scoasă de Dumanska. Câteva imprecizii ale handbalistelor românce pe faza de atac le-au oferit mingi ușoare adversarelor, care s-au apropiat la 19-23 în minutul 42, după 4 goluri consecutive, iar Ambros Martin a cerut time-out. Echipa noastră s-a dus din nou la 6 goluri în minutul 47 (26-20), dar Cehia s-a apropiat amenințător în minutul 53, la 3 goluri (27-24).

 În minutul 56, cehoaicele au venit la 26-28, după ce au recuperat un balon și au înscris din propria jumătate, România fiind în inferioritate numerică și atacând fără portar. Cu fix un minut înainte de fluierul final, Ambros Martin a cerut time-out la 30-28, după care Cristina Neagu a scos o eliminare la Luzumova și apoi a înscris, cu 20 de secunde înainte de sfârșit, golul care a adus liniștea. Luni, de la ora 18, România întâlnește Germania.

Citeşte mai multe despre:   Cehia