Acasa Ştiri Sport Premieră istorică pentru Galați: Oţelul câștigă primul titlu de campioană!

Premieră istorică pentru Galați: Oţelul câștigă primul titlu de campioană!

Un articol de: - 15 Mai 2011, 22:01

Oţelul Galaţi a câştigat, duminică, finala Ligii I în meciul cu FC Timişoara, scor 2-1. Meciul celor două echipe a fost încă de la început unul cât se poate de încrâncenat. Cei care aveau să deschidă scorul, au fost gălăţenii în minutul 15, când Liviu Antal a înscris cu o lovitură de cap de la 5 metri.

După pauză, începe o repriză secundă în care echipele se luptă umăr la umăr. În minutul 53, Zicu egalează pentru Timişoara, după ce deviază uşor mingea de la 4 metri la o centrare din corner a lui Bourceanu.

Minutul 71 vine cu o veste bună pentru suporterii echipei Oţelul Galaţi când Pena reuşeşte să înscrie cu o lovitură de cap de la nici mai mult, nici mai puţin de 6 metri.

În mintul 90 arbitrul anunţă finalul meciului, iar fotbaliştii lui Dorinel Munteanu se bucură de victorie. Este prima oară când Oţelul Galaţi câştigă primul titlu de campioană a României din istoria sa.

Potrivit clasamentului actual, cu o etapă înainte de final Oțelul e matematic campioană. Totuși, mai există un moment de suspiciune, având în vedere că TAS nu a anunțat încă o decizie cu privire la posibila rejucare a meciului dintre Pandurii și Oțelul, câștigat de gălățeni la masa verde.

"Şi dacă se schimbă decizia TAS, câştigăm şi la Pandurii şi gata. Nu vrem să facem o simplă prezenţă în Champions League. Vom investi în jucători şi nu vom face ţara de ruţine. am un gust amar pentru că nu a fost adus trofeul aici, vreau ca şi echipele fără bani să fie respectate", a declarat Dorinel Munteanu imediat după meci.