Acasa Ştiri Sport REAL MADRID a CÂȘTIGAT Campionatul Mondial al cluburilor, după VICTORIA în fața lui Kashima Antlers! RONALDO a ÎNSCRIS trei GOLURI

Un articol de: - 18 Dec 2016, 17:36
REAL MADRID a CÂȘTIGAT Campionatul Mondial al cluburilor, după VICTORIA în fața lui Kashima Antlers! RONALDO a ÎNSCRIS trei GOLURI foto: inquisitr.com Sport

Real Madrid a câștigat duminică Campionatul Mondial al cluburilor, după ce a trecut în finală, cu 4-2, după prelungiri, de formația japoneză Kashima Antlers.

Acesta este al doilea său trofeu în Cupa Mondială a cluburilor. 70.000 de spectatori au asistat la meciul disputat în Japonia. Ronaldo a reușit să marcheze trei goluri, conform stiripesurse.ro.

Real Madrid a marcat primul gol prin Karim Benzema (9), dar japonezii au egalat până la pauză prin Gaku Shibasaki (44). Echipa niponă trece la conducere grație golului marcat de același Shibasaki (52).

Cristiano Ronaldo egalează din penalty (60), dar în ultimele secunde japonezii au irosit o uriașă ocazie de a câștiga meciul și trofeul prin Yasushi Endo, care a ratat din situație ideală. În prelungiri, madrilenii turează motoarele și înscriu o dublă prin Cristiano Ronaldo (98, 104).

Real Madrid a ajuns la 37 meciuri consecutive fără înfrângere în toate competițiile.

A fost prima finală a CM al cluburilor care a necesitat prelungiri după cea din 2009, dintre Estudiantes și Barcelona.

Echipe:

Real Madrid: Navas — Carvajal, Ramos (Nacho, 108), Varane, Marcelo — Casemiro, Kroos, Modric (Kovacic, 106) — Lucas Vázquez (Isco, 80), Cristiano Ronaldo (Morata, 112), Benzema.

Kashima Antlers: Sogahata — Nishi, Ueda, Shoji, Shuto — Endo (Ito, 102), Shibasaki, Ogasawara (Fabricio, 67), Nagaki (Akasaki, 114) — Kanazaki, Doi (Suzuki, 88).Dan Bittman a făcut anunțul surprinzător la care nimeni NU se aștepta niciodată

Citeşte mai multe despre:   Real Madrid,   Ronaldo,   meci,   Japonia