Acasa Ştiri Sport Roger Federer a făcut scandal la Roland Garros. A încercat să-l umilească pe arbitru (VIDEO)

Un articol de: Andrei Vlad - 03 Iun 2021, 23:45
Roger Federer a făcut scandal la Roland Garros. A încercat să-l umilească pe arbitru (VIDEO) Sursă foto: hepta.ro Sport

Veteranul Roger Federer (39 de ani, 8 ATP) a făcut scandal la Roland Garros, în meciul disputat cu Marin Cilic (32 de ani, 47 ATP), câștigat de elvețian cu 2-6, 6-2, 6-7 (4-7), 2-6.

Primul set a fost adjudecat fără probleme de către Roger Federer. În cel de-al doilea, elvețianul a fost condus în permanență de către Cilic. A pierdut serviciul, de mai multe ori, iar la scorul de 1-3, când s-a dus să-și ia prosopul, a primit avertisment de la arbitru. Sancțiunea l-a scos din minți pe Federer, care a întârziat la serviciul adversarului său.

Fostul 1 ATP a considerat că a primit pe nedrept avertismentul și s-a îndreptat către arbitru, pentru a protesta vehement.

Ce i-a reproșat Roger Federer arbitrului

Federer s-a sprijinit cu mâna de fileu, în fața scaunului arbitrului, și-a încrucișat picioarele și a început să gesticuleze.

„Vin de aici, mă duc acolo și mă întorc. Crezi că sunt lent? Nu m-ai văzut niciodată jucând? El a făcut asta de zece ori în primul set și nu l-ai oprit.

(...) Asculți sau vorbești? Te-am ascultat până acum, tu mă asculți? (...) Crezi că a fost deranjat că a durat prea mult, hai să-l întrebăm!", i-a transmis Federer, care l-a implicat în discuție și pe adversarul său, potrivit Le Figaro.

„Am fost prea lent?", l-a întrebat Federer pe Cilic. Au adoptat un băiat de 14 ani, dar, când l-au controlat, au aflat cu ce monstru trăiau în casă. Era, de fapt...

În cele din urmă, după câteva minute, Federer a reluat jocul, în aplauzele publicului. După ce a schimbat terenul, fostul lider mondial a intrat din nou în vorbă cu arbitrul, căruia i-a adresat reproșuri.

În turul al treilea de la French Open, Federer va juca împotriva lui Dominik Koepfer (27 de ani, 59 ATP).

Scandalul creat de Roger Federer, la Roland Garros (VIDEO)

Citeşte mai multe despre:   Roger Federer,   tenis,   Roland Garros,   VIDEO