Acasa Ştiri Sport Ne așteaptă SEMIFINALE DE VIS în Liga Europa! Frankfurt, singura echipă care a întors rezultatul din manșa tur a sferturilor

Un articol de: Vladimir Ionescu - 18 Apr 2019, 23:57

După ce echipele din Liga Campionilor ne-au arătat un fotbal desprins parcă din altă lume, nici formațiile din Liga Europa nu s-au lăsat mai prejos. Acestea fiind spuse, la capătul unei noi seri nebune, cunoaștem și semifinalele din a doua competiție de pe „bătrânul continent”.

Așadar, „sportul-rege” ne-a arătat și joi o nouă demonstrație de forță. Chelsea și Slavia Praga s-au întâlnit pe Stamford Bridge, într-o confruntare care, cel puțin pe hârtie, părea absolut dezechilibrată. Chiar și așa, cehii au oferit un adevărat spectacol și au fost pe punct de a surmonat un handicap de trei goluri.

Într-o atmosferă de vis creată de unii dintre cei mai vocali ultrași din Europa, Frankfurt trebuia să întoarcă un 4-2 din turul cu Benfica. Zis și făcut, gazdele au pornit puternic în meci și au dominat partida aproape în totalitate. Cu circa 10 minute înainte de pauză, a venit și golul, din offside, ce-i drept. În repriza a doua, Frankfurt a înscris golul izbăvitor, iar acum va da piept cu Chelsea în semifinalele Ligii Europa.

Arsenal venea pe San Paolo, cu avantajul confortabil oferit de cele două goluri înscrise pe teren propriu. Și de această dată, ca și atunci, Napoli a fost practic fără replică în fața „tunarilor”. Deși este o adevărată forță acasă în Serie A, gruparea napoletană a pierdut cu 0-1, terminând dubla manșă cu londonezii fără să înscrie nici măcar o dată.

Valencia și Villarreal s-au luptat pentru un loc în careul de ași, într-un duel 100% spaniol. Valencia bătuse cu 3-1 în deplasare și a reușit să se impună și acasă la aceeași diferență de scor, 2-0, pe o ploaie teribilă. Valencia va da acum peste Arsenal în semifinalele Ligii Europa.

Citeşte mai multe despre:   Liga Europa