Acasa Ştiri Sport Simona Halep, eliminată în optimile de finală ale French Open, cu Iga Swiatek

Simona Halep, eliminată în optimile de finală ale French Open, cu Iga Swiatek

Un articol de: Raluca Tindeche - 04 Oct 2020, 13:46
Simona Halep, eliminată în optimile de finală ale French Open, cu Iga Swiatek foto: Hepta.ro / AFP7 / Rob Prange Sport

Simona Halep, numărul 2 WTA, a fost învinsă, duminică, scor 6-1, 6-2, de Iga Swiatek, locul 54 WTA, în turneul de la Roland Garros.

Cu 17-4 lovituri câştigătoare, poloneza a fost jucătoarea care a reușit să câștige de data aceasta.

Iga Swiatek a jucat contre pied, a schimbat la momentul potrivit direcţia jocului şi a punctat spectaculos.

Halep a fost luată prin surprindere de Iga Swiatek, iar după doar trei game-uri a fost învinsă de adversară.

Jucătoarea română a fost condusă cu 3-0 după opt minute de joc.

Simona și-a încheiat astfel parcursul la Roland Garros, fiind învinsă și în acest an.

A fost primul set pierdut de Simona Halep la Roland Garros 2020. Anul trecut, aceasta o învingea pe Swiatek cu 6-1, 6-0.

În mai multe momente, Simona Halep a rămas fără reacție, conform gsp.ro.

Veste de ULTIMĂ ORĂ despre Corina Chiriac. S-a întâmplat chiar AZI

Ce spune Tim Henman despre învingerea Simonei

"Absolut orice aspect al jocului ei a fost perfect. A dictat jocul de pe linia de fund. A dominat meciul clar, de la început până la final.

A avut multă încredere și foarte multă siguranță în joc. Este o performanță să învingă principala favorită la câștigarea turneului. Am vorbit des despre condițiile de aici, e frig, mingile sunt grele. Dar am văzut-o pe Halep jucând perfect în primele tururi. Pur și simplu a întâlnit o adversară care a jucat mult mai bine decât ea", a spus fostul jucător, pentru Eurosport.

Citeşte mai multe despre:   simona halep,   roland garros