Acasa Ştiri Sport Australian Open 2020: Simona Halep, victorie clară, în două seturi, cu Elise Mertens. Va juca în sferturi cu Anett Kontaveit

Un articol de: Redacția B1.ro - 27 Ian 2020, 07:18
Sport

Simona Halep, locul 3 WTA, s-a calificat în sferturile de finală ale Australian Open 2020, după ce a obținut victoria în partida pe care a disputat-o luni dimineață cu belgianca Elise Mertens, locul 17 WTA.

Astfel, românca va urca, la încheierea acestui prim turneu de mare șlem al anului, pe locul 2 în ierarhia mondială a tenisului feminin.

În optimi, Halep a învins-o pe Elise Mertens în două seturi, 6-4, 6-4, după o partidă care a durat o oră și 38 de minute.

În sferturile de finală, Simona Halep va juca împotriva sportivei Anett Kontaveit din Estonia, nr. 31 WTA, care a învins-o cu greu, după un meci foarte disputat, pe poloneza Iga Swiatek (57 WTA): 6-7, 7-5, 7-5.

Simona Halep și Anett Kontaveit s-au mai întâlnit de două ori până acum și de fiecare dată victoria i-a revenit româncei.

Citeşte mai multe despre:   Simona Halep,   Anett Kontaveit,   Elise Mertens,   Australian Open