Acasa Ştiri Sport Simona Halep defilează la Madrid. Românca e în optimi după ce a 'ciuruit-o' pe Johanna Konta. Cine va fi următoarea adversară

Un articol de: Andrei Stan - 07 Mai 2019, 14:38
Simona Halep defilează la Madrid. Românca e în optimi după ce a 'ciuruit-o' pe Johanna Konta. Cine va fi următoarea adversară Foto: Hepta.ro Sport

Simona Halep, locul 3 WTA, s-a calificat marți în optimile de finală ale turneului de la Madrid, după o victorie facilă împotriva britanicei Johannei Konta (locul 46 WTA).

Românca a câștigat în două seturi meciul din turul secund, cu scorul de 7-5, 6-1.

Partida a durat o oră şi 29 de minute și s-a desfășurat pe terenul central al competiției, "Manolo Santana".

Românca a avut probleme doar în primul set, în care a avut nevoie de cinci mingi de set pentru a încheia actul. Simona a dominat clar setul secund, în care a pierdut un singur game.

Halep și Konta se mai întâlniseră până acum de 6 ori, fiecare impunându-se de câte trei ori.

Simona Halep va juca în turul următor cu slovaca Viktoria Kuzmova (locul 45 WTA), care a învins-o pe Carla Suarez Navarro, în două seturi, cu scorul de 6-4, 7-6.

În primul tur, Simona a trecut, tot fără emoții, de rusoaica Margarita Gasparyan (locul 65 WTA), cu scorul de 6-0, 6-4.

Citeşte mai multe despre:   Simona Halep,   Madrid,   Johanna Konta