Acasa Ştiri Sport Tenis: Irina Begu s-a calificat în finala turneului WTA de la Florianopolis

Tenis: Irina Begu s-a calificat în finala turneului WTA de la Florianopolis

Un articol de: - 04 Aug 2016, 22:49
Tenis: Irina Begu s-a calificat în finala turneului WTA de la Florianopolis foto: prosport.ro Sport

Irina Begu s-a calificat joi în finala turneului WTA de la Florianopolis (Brazilia) după ce a învins-o pe portoricana Monica Puig. Turneul este dotat cu premii totale de 226.750 dolari.

Begu în vârstă de 25 ani, numărul 31 în clasamemtul WTA, a doua favorită a turneului, s-a impus într-o oră și 23 de minute în fața unei adversare de 22 de ani, aflată pe locul 37 în lume (a treia favorită). Begu a avut 9 ași în acest meci, în timp ce Puig a comis 7 duble greșeli, informază Agerpres.

Irina Begu, care va reprezenta România la Jocurile Olimpice de la Rio, s-a impus și în primul duel cu Puig, anul acesta, în optimi la Charleston, cu 1-6, 6-2, 7-6 (4).

Românca și-a asigurat un cec de 21.400 dolari și 180 de puncte WTA.

În ultimul act, Begu o va înfrunta pe unguroaica Timea Babos, care a dispus în cealaltă semifinală de Ana Bogdan, cu 7-6 (8), 6-3. Begu are un singur joc cu Babos (23 ani, 44 WTA), cap de serie numărul șase, câștigat în 2012 în primul tur la Fes (Maroc), cu 7-6 (3), 6-3.

Citeşte mai multe despre:   Irina Begu,   WTA,   turneu