Acasa Ştiri Sport Un campion european a bruscat o mascotă, la finalul cursei de 3.000 de metri de la Helsinki (VIDEO)

Un articol de: - 04 Iul 2012, 15:42
Sport
Deși a câștigat titlul european la Helsinki în proba de 3.000 de metri obstacole, francezul Mahiedine Mekhissi-Benabbad nu a părut foarte încântat la finalul cursei. În timp ce atletul de 27 de ani trecea linia de final, o mascotă în care se afla o fată de 14 ani s-a dus la el să-i ofere un cadou de felicitare, scrie Daily Mail.

Însă în loc să sărbătorească victoria, Mekhissi-Benabbad a bruscat mascota, împingând-o din fața lui. Momentul a fost surprins cu o cameră de filmat de către o persoană din public și a postat filmulețul pe internet.

Atletul nu este la prima ieşire nervoasă. După ce a câştigat titlul european în 2010, la Barcelona, i-a cerut mascotei competiţiei să îngenuncheze în faţa lui, iar apoi a împins-o la pământ.

De asemenea, anul trecut, el a fost suspendat 10 luni după ce a bătut un coleg de lot, Mehdi Baala, la finala cursei de 1.500 de metri, după etapa Diamond League de la Monaco.