Știm că timpul tău e prețios, așa că nu te vom deranja cu știri care nu sunt știri.
Abonează-te la notificările B1.ro și vei primi o selecție riguroasă a celor mai importante știri ale zilei.
Nu, multumesc Accept
Acasa Ştiri Sport Un nou caz de coronavirus în Liga 1. Un fotbalist de la Astra Giurgiu, diagnosticat cu Covid-19

Un nou caz de coronavirus în Liga 1. Un fotbalist de la Astra Giurgiu, diagnosticat cu Covid-19

Un articol de: Traian Avarvarei - 29 Iul 2020, 15:20
Un nou caz de coronavirus în Liga 1. Un fotbalist de la Astra Giurgiu, diagnosticat cu Covid-19 Foto: pixabay.com Sport

Un nou caz de coronavirus, în Liga 1. Un fotbalist de la Astra Giurgiu a fost diagnosticat cu Covid-19. În aceste condiții, meciul de miercuri seară cu Universitatea Craiova se amână.

 

 

Astra are un caz de COVID-19. Meciul cu Universitatea Craiova se amână

 

 

Potrivit DigiSport este vorba despre Ljubjan Crepulja. Acesta nu a mai făcut antrenamentul de marți seară pentru că nu avea o stare generală bună. Iar oficialii Astrei au decis să-i facă un test pentru noul coronavirus, iar acesta a ieșit pozitiv.

"Probabil că Astra va urma paşii făcuţi de Poli Iaşi după testarea fals pozitivă a lui Cabral, cu o nouă analiză din aceeaşi probă, iar dacă au noroc şi iese negativ se va face o testare nouă în speranţa că partida se va putea disputa joi!", scrie sursa citată.

 

 Adevărul despre soţul Andreei Esca: De ce Alexandre Eram a făcut o formă GRAVĂ de COVID-19

Cele 23 de teste COVID-19 pozitive de la CFR Cluj au fost o eroare

 

 

 

Cele 23 de teste pozitive de la CFR Cluj au fost, de fapt, fals-pozitive, susține conducerea clubului. Toate protocoalele au fost respectate, susțin ardelenii, care vor trebui să dispute 3 meciuri în 6 zile. 

CFR a avut o poziție oficială pe marginea acestui subiect prin intermediul unui comunicat de presă.

„Clubul CFR 1907 Cluj a respectat absolut toate măsurile cuprinse în Protocoalele MTS/FRF/LPF şi toate recomandările venite din partea autorităţilor. Am dat dovadă de transparenţă în relaţia cu autorităţile statului şi ne-am luat toate măsurile de prevenţie posibile pentru a opri răspândirea acestui virus. În urma investigaţiilor şi retestărilor efectuate în ultimele zile s-a dovedit faptul că din totalul de 23 de persoane depistate pozitiv NICIUNA nu este şi nici nu a fost infectată cu virusul SARS-CoV-2, aşadar testele efectuate iniţial au fost fals-pozitive'', se arată în comunicatul campioanei României.

„Ca urmare a acestei situaţii create, echipa noastră nu a putut disputa meciul cu FC Botoşani duminică, aşa cum era programat iniţial, acesta fiind reprogramat pentru data de astăzi. În următoarele 6 zile, CFR 1907 Cluj va trebui să joace 3 meciuri, toate extrem de importante pentru clubul nostru. E important de menţionat faptul că până astăzi, echipa a fost privată de posibilitatea desfăşurării antrenamentelor, fapt care poate afecta forma băieţilor în aceste meciuri rămase'', precizează clubul.

Ministrul Sănătății, Nelu Tătaru, a rămas și el uimit, însă a încercat să explice cumva această întâmplare.

"Lucrându-se în serie, există şi o probabilitate ca aceste teste să fie toate la fel, negative sau pozitive. Rezultatul unui test ţine foarte mult de aparat, de reactivi, de partea umană care lucrează.

Dacă reactivii nu au fost de o anumită calitate, putem să ne aşteptăm la acest rezultat, mai ales că erau la toate testele care s-au făcut, fals pozitive, prima dată şi negative, a doua oară. Fiecare punct de lucru îşi achiziţionează, în funcţie de aparatul pe care îl are, şi reactivii, şi testele", a spus Nelu Tătaru, la Digi24.

Citeşte mai multe despre:   Astra Giurgiu,   bilant imbolnaviri coronavirus,   CFR Cluj