Acasa Ştiri Sport Usain Bolt a câștigat ULTIMA CURSĂ din Jamaica a carierei sale (VIDEO)

Usain Bolt a câștigat ULTIMA CURSĂ din Jamaica a carierei sale (VIDEO)

Un articol de: - 11 Iun 2017, 12:21
Usain Bolt a câștigat ULTIMA CURSĂ din Jamaica a carierei sale (VIDEO) Sport

Atletul Usain Bolt, în vârstă de 30 de ani, care a afirmat că se va retrage din activitatea sportivă după Campionatele Mondiale din luna august, de la Londra, a câștigat sâmbătă ultima cursa din Jamaica a carierei sale, informează Hotnews.
Bolt s-a impus pe distanța de 100 de metri, la Kingston, în 10,03 secunde, devansându-i pe compatrioții săi Jevaughn Minzie (10,15") și Nickel Ashmeade (10,18").

La evenimentul numit "Salute to a Legend" au asistat aproximativ 30.000 de spectatori, majoritatea îmbrăcați în culorile drapelului japaican. Succesele legendarului sportiv jamaican au fost marcate cu focuri de artificii, iar după cursă Bolt a făcut un tur de onoare.

Usain Bolt a anunțat că la Campionatele Mondiale de atletism din august, de la Londra, speră să reușească din nou tripla 100 m/200 m/ștafetă 4x100 m. Până la CM, el va participa la două reuniuni de atletism în Europa, la Ostrava (28 iunie) și Monaco (22 iulie).

Bolt are în palmares opt titluri olimpice și 11 mondiale.