Știm că timpul tău e prețios, așa că nu te vom deranja cu știri care nu sunt știri.
Abonează-te la notificările B1.ro și vei primi o selecție riguroasă a celor mai importante știri ale zilei.
Nu, multumesc Accept
Acasă lucian bode

Lucian Bode

 

Lucian Bode - ministrul Transporturilor


Lucian Nicolae Bode născut pe. 27 octombrie 1974 în Valcău de Jos, România este un politician român, membru al Partidul Național Liberal. Lucian Bode conduce Ministerul Transporturilor, Infrastructurii și Comunicațiilor în cadrul Guvernului Ludovic Orban. El a mai condus Ministerul Economiei în cadrul Guvernului Mihai Răzvan Ungureanu.


In 1998 a absolvit Facultatea de Electrotehnica si Informatică, specializarea inginer electromecanic, la Universitatea din Oradea. In 2009 a absolvit un program de perfecționare in domeniul relațiilor internaționale, la Institutul Diplomatic Român din cadrul Ministerului Afacerilor Externe.


Din 2001 până în 2008 a fost inginer, purtător de cuvant si șef serviciu în cadrul S.C. Electrica S.A., Sucursala de distribuție a energiei electrice Zalau. Din 2003 până în 2008 a fost președinte al sindicatului Electrica Zalau.


Din 2001 a deținut mai multe funcții în cadrul PD (PDL): secretar al Biroului Politic Județean (BPJ) al PD Salaj (2001-2002); vicepreședinte al BPJ PD Salaj (2002-2005); secretar general BPJ PD Salaj (2005-2007); secretar general BPJ PDL Salaj (2007-2008; președinte al BPJ PDL Salaj (incepand cu iunie 2008). Din aprilie 2017, este președinte al PNL Salaj.


În perioada 2000-2004 a fost consilier local din partea PD la Consiliul local al comunei Valcau de Jos, iar în perioadele 2004-2008 și iunie 2008-decembrie 2008, consilier judetean la Consiliul Judetean Salaj.


În urma alegerilor din 30 noiembrie 2008 a fost ales deputat din partea PDL de Salaj. La alegerile din 9 decembrie 2012, a obținut al doilea mandat de deputat, în urma redistribuirii, în colegiul 1 Simleu Silvaniei.


În decembrie 2016, a fost ales deputat de Salaj din nou. În actualul mandat este președinte al Comisiei pentru Transporturi si Infrastructura.


A fost ministru al Economiei, Comerțului și Mediului de Afaceri în Guvernul Ungureanu (9 febr. 2012 - 27 apr. 2012).


Este căsătorit și are doi copii.


Vezi mai mult


Sumar